Wędrówki
Szlaki turystyczne
Przez teren Parku Narodowego ”Bory Tucholskie„ przebiegają 4 szlaki piesze o łącznej długości 45 km. oraz kilka arcy ciekawych ścieżek dydaktycznych.Poruszając się tymi wyznaczonymi przez pracowników parku drogami dowiemy się dużo na temat przyrody charakterystycznej dla kaszubskiego mikroklimatu. Ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo, że napotkamy dzikie zwierzęta, które często nie zwracając na nas uwagi pozwolą się sfotografować.Pracownicy parku chcąc pokazać naszą ziemię z najlepszej strony i stworzyli przepiękne punkty widokowe.Spacerując rożnymi traktami leśnymi poza terenem parku (teren nadleśnictwa Przymuszewo), czeka na podróżników nie mniej atrakcji ze strony otaczającej nas przyrody.Dodatkowym atutem jest możliwość pozbierania w okresie jesiennym darów runa leśnego. Można tu natrafić na duże okazy: borowików, podgrzybków a nawet rydzów.
Piesze szlaki turystyczne przebiegające przez obszar Parku Narodowego „Bory Tucholskie”:
- Czarny szlak „Łącznikowy” (Drzewicz – „Pętla Lipnickiego” – ok. 4,7 km)
- Fragment czerwonego „Szlaku Kaszubskiego im. Juliana Rydzkowskiego” (Bachorze - dąb “Bartuś” - Struga Siedmiu Jezior od j. Płęsno do j. Jeleń - ok. 9,9 km)
- Fragment niebieskiego „Szlaku Brdy” (Małe Swornegacie - Owink i od Drzewicza wzdłuż j.Dybrzk – ok. 7,4 km)
- Fragment zielonego szlaku „Strugi Siedmiu Jezior” (jeziora: Małe i Wielkie Gacno – Bachorze - dąb “Bartuś” - Struga Siedmiu Jezior od j. Płęsno do J. Ostrowite – ok. 22,1 km)
- Żółty szlak „Łącznikowy” (łączący szlaki piesze: niebieski z czerwonym i zielonym, od j. Dybrzk do j. Jeleń - ok. 1,5 km).
Ścieżki dydaktyczne
Ścieżki dydaktyczne są bardzo ważnym narzędziem wspierającym Służby Parku w ochronie przyrody. Pozwalają na połączenie edukacji przyrodniczej z pasją wędrowania. Na terenie PNBT przygotowano cztery ścieżki dydaktyczne. Trzy z nich pozwalają na zapoznanie się z najciekawszymi oraz najcenniejszymi fragmentami Parku, gdyż zostały wyznaczone na jego terenie. Czwarta ścieżka została utworzona przy siedzibie PNBT w Charzykowach, z myślą głównie o osobach niepełnosprawnych.
Komentarze
Prześlij komentarz